Cost of rub for 5lbs?

Discussion in 'Sauces, Rubs & Marinades' started by lght, Mar 26, 2012.

  1. I typically make my own rub, but have started trying some pre-made rubs and have really enjoyed them.

    Not sure how many guys buy pre-made rubs, but if you do who's your favorite and what does it cost for 5lb.  

    I've only tried a couple, but my favorite so far is Simply Marvelous "Sweet and spicy".  Apparently several comp teams use their rubs and have done very well.

    $28.99 for 5 lbs

    $57.99 for 10lb

    I would like to try another popular rub made locally, but the seller only sells them in 4.9 oz shakers so 5lbs of rub would be over $100!! 
     

Share This Page